• Harşit Vadisi Karşılaştırmalı Ağız Sözlüğü / Temel Gündoğdu
Harşit Vadisi Karşılaştırmalı Ağız Sözlüğü / Temel Gündoğdu
Ürün Kodu : 9786257018791       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Yayınevi :   Arı Sanat Yayınevi
Hazırlayan :  Temel Gündoğdu
150.00 TL   97.50 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün
1 iş gününde teslim
-
+

Harşit Vadisi Karşılaştırmalı Ağız Sözlüğü


Örnek Metinlerle


Temel Gündoğdu


Harşit Vadisi ve çevresi, üzerinde çok fazla çalışma yapılmayan sosyal ve kültürel anlamda önemli değerlere sahip yörelerimizden biridir. Özellikle tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olan Tirebolu ve Türklerin Doğu Karadeniz’e ilk geldikleri yer olan Kürtün’ün yer aldığı vadi, kültürel geçişler anlamında da önemli bir yere sahiptir.

Harşit Vadisi’nin Kürtün ve Tirebolu arasında kalan bölümü ve etrafında yer alan köy ve yaylalar ile  Kazıkbeli Yaylası’ndan başlayıp Espiye ilçesinde sona eren Gelevera Vadisi de Harşit Vadisi içerisinde kabul edilerek çalışmamıza dahil edilmiştir.

Geleneksel kültürü yaşatan belirli bir yaşın üstünde yer alan insanların yavaş yavaş aramızdan ayrılmasıyla birlikte birçok kültürel değerin de yok olmaya başladığını belirtmek gerekir. Geniş ailenin yerini çekirdek aileye bırakması ve çocukların büyük anne ve dede yanında değil de daha çok kreş ve ana okullarında zaman geçirmesi ve çok küçük yaşlardan itibaren televizyon ve tablet gibi teknolojik aletlerle büyümesi hem sosyalleşme hem de kültürel aktarım alanında sıkıntılara neden olmaktadır.

Geleneksel kültürü yaşattığını düşündüğümüz 35 kişi ile görüşülmüş ve bu görüşmeler kayıt altına alınarak transkripsiyon yapılmış ve yazıya geçirilmiştir.

Türkçenin halk arasında yaşanan ve her gün yok olmaya doğru giden söz varlığının tespitine katkıda bulunmak ve var olan kelime hazinesinin saklanıp korunmasını sağlamak anlamında önem taşımaktadır.

Yaptığımız çalışma neticesinde elde ettiğimiz kelimeler hem Türkiye’deki diğer yörelerle ilgili yayımlanmış ağız sözlükleriyle hem de Türkiye dışındaki Türklerle ilgili hazırlanan sözlüklerle karşılaştırılarak ortak olarak kullanılan kelimeler tespit edilmeye çalışılmıştırİthal Kağıt, Karton Kapak, 480 sy, 16,5 x 23,5cm, 1.Baskı: Eylül 2022

Hazırlayan
:
Temel Gündoğdu
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
1 iş gününde teslim
Kargo Firması
:
Ptt Kargo
Gönderilecek Bölge
:
İstanbul
Teslimat Detayları
:
Siparişleriniz 1 iş günü içinde teslim edilmektedir.
İade/İptal Detayları
:
Taşıma esnasında zarar gören ürünlerde kargo görevlisine zabıt tutturmanız gerekmektedir.
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.