• Giresun Yöresi Tarih-Kültür Notları / Mevlüt Kaya
Giresun Yöresi Tarih-Kültür Notları / Mevlüt Kaya
Ürün Kodu : 9786058097971       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Yayınevi :   Arı Sanat Yayınevi
Yazar :  Mevlüt Kaya
52.00 TL   33.80 TL   Kdv Dahil
1 iş gününde teslim
-
+

Giresun Yöresi Tarih-Kültür Notları

Mevlüt Kaya

 

Birbirinden bağımsız başlıklar halinde ancak eserin tümünde, aynı bütünün parçaları olan bu çalışmadaki yazılar, Giresun yöresinin kültür tarihine ışık tutan verilerden oluşmaktadır. Bu veriler, Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkan yerel ve ulusal gazetelerden, mecmualardan, eski ve yeni Türkçe ile yazılmış mektuplardan ve hatıralardan, incelenen konulara dair eski ve yeni makalelerden, kitaplardan ve alan araştırmalarından elde edilmiştir. Çalışmada daha çok, bugüne dek üzerinde yeterince durulmayan konulara ve Türkçe’nin kaybolmakta olan söz varlığına, dolayısıyla Türk kültürü genelinde ve Giresun yöresi özelinde önem arz eden kültürel unsurlara ağırlık verilmiştir.

Giresun yöresi kırsalının tarih ve kültürünü aydınlatma kaygısı güden bu çalışmada yer adları, eğitim-okullaşma, yapılaşma, şehirleşme, köycülük politikaları, sağlık, spor, kamu işleri, sosyoekonomik ve kültürel yaşam, ulaşım, hayat pahalılığı, edebiyat ve sanata dair anekdotlar, denizcilik, bölgesel güvenlik, toplumsal projeler vb. konularda, pek çok ayrıntıya yer verilmiştir. Bu nedenle çalışmada belirli kalıplara sıkışmadan, serbest ve birbirinden bağımsız, ayrıca anlaşılırlığı ve okunurluğu yüksek kılmak adına sade bir dille yazılmış kısa metinler bulunmaktadır. Çalışmanın adındaki “Giresun Yöresi” ifadesinin ise ortak tarihi-kültürel bağlarıyla Giresun’a komşu olan Ordu ve Trabzon illerini de kapsamasından kaynaklandığını belirtmekte yarar vardır.

 Arşiv belgeleri, tarihsel materyallerin en başında gelen kaynaklar olarak kabul edilse de saha araştırmalarıyla desteklenmeden yazıldıklarında, yapılan Giresun araştırması mutlaka eksik kalacaktır. Yöredeki eski eserler, kitabeler, yollar, köprüler, pazarlar, kaleler, dereler, tepeler ve köyler, obalar ve yaylalar çıplak gözle incelenmelidir. Bunların tümünün bir etüdü yapılarak aralarındaki bağlar izah edilmelidir. Elinizdeki çalışma, bu kaygıyla hazırlanmış metinler içermektedir.

 

Karton kapak, İthal Kağıt. Mart-2019, 240 sy, Ebat: 13,5 x 21 cm

Yazar
:
Mevlüt Kaya
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
1 iş gününde teslim
Kargo Firması
:
Ptt Kargo
Gönderilecek Bölge
:
İstanbul
Teslimat Detayları
:
Siparişleriniz 1 iş günü içinde teslim edilmektedir.
İade/İptal Detayları
:
Taşıma esnasında zarar gören ürünlerde kargo görevlisine zabıt tutturmanız gerekmektedir.
Ürün Etiketleri
Giresuntarihkültürgelenek
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.