• Osmanlı Devletinde Tarih Eğitimi / Dr. İbrahim Caner Türk
Osmanlı Devletinde Tarih Eğitimi / Dr. İbrahim Caner Türk
Ürün Kodu : 9789944742979       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Yayınevi :   Arı Sanat Yayınevi
80.00 TL   52.00 TL   Kdv Dahil
1 iş gününde teslim
-
+

Osmanlı Devletinde Tarih Eğitimi

(1839-1922)

Dr. İbrahim Caner Türk


Tarih yaşanmış geçmiş üzerine, ilk siyasi kuruluşların ortaya çıkmasından beri yazılmasına rağmen, bir ders olarak XIX. yüzyılda uluslaşma süreci ile müfredatlardaki yerini almış bir disiplindir.

Fransız burjuva devrimi ve onu izleyen sanayi devrimi ile bilimsel ve teknik gelişmeler iktisadi ve sosyal gelişimin hızlanmasına yol açtı. Bu gelişmeler tarihin bilim olarak gelişimini tamamlaması sonucunu doğurdu.

Bu gelişmelere paralel olarak tarih ilmi aynı zamanda bir eğitim aracı olarak kimlik oluşturma ve devlet ideolojisinin geniş kitlelere benimsetilmesinde daha fazla önem kazandı.
 
Osmanlı Devletinde de Avrupa'ya paralel olarak tarih, Tanzimat'la gelen modernleşme çabalarıyla yerini bulacaktı. Yenilik hareketinin başında bulunanlar memleketin siyasi terbiyesini sağlamak ve ona bir ufuk açmak için tarih disiplinini lüzumlu görmüşlerdi.
 
Osmanlı Devleti'nin son yüzyılı, tarih anlayışları, tarihçiliği ve yazılan tarihler birçok çalışmaya konu olmuşken tarihin eğitim boyutu ihmal edilmiştir.
 
Bu çalışmada evveliyatıyla bu süreçteki "Osmanlı Devleti'nde Tarih Eğitimi" konusu incelenmiştir. Çalışmanın temel kaynaklarını Başbakanlık Osmanlı Arşivin'den elde edilen belgeler, döneme ait tarih ders müfredat programları, ders kitapları, dönem dergilerinden elde edilen makaleler oluşturmaktadır. Bunun yanında değişik kaynak ve araştırma eserlerinden de istifade edilmiştir.

Dört Bölümden oluşan eser: 1. Bölüm: Kuruluş Döneminden Tanzimat Dönemine kadar Osmanlı Devletinde Tarih Eğitimi (1299-1839). 2. Bölüm:
Tanzimat Döneminde Tarih Eğitimi (1839-1876). 3. Bölüm: II. Abdülhamit Döneminde Tarih Eğitimi (1876-1908). 4. Bölüm: II. Meşrutiyet Döneminde Tarih Eğitimi (1908-1922), konularından oluşmaktadır.
 
 
Karton kapak, İthal kağıt, Ekim-2013, 1. Basım, 328, Ebat:13,5 x 21 cm

Yazar
:
İbrahim Caner Türk
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
1 iş gününde teslim
Kargo Firması
:
Ptt Kargo
Gönderilecek Bölge
:
İstanbul
Teslimat Detayları
:
Siparişleriniz 1 iş günü içinde teslim edilmektedir.
İade/İptal Detayları
:
Taşıma esnasında zarar gören ürünlerde kargo görevlisine zabıt tutturmanız gerekmektedir.
Ürün Etiketleri
Osmanlı DevletiTarih Eğitimi
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.